1. Tu jesteś:
  2. Dom Modelowy »
  3. materiały »
  4. Alternatywne Systemy Komfortu »
  5. Rekuperator ORCON

Rekuperator ORCON

orcon-1.jpg

O  rekuperatorze  ORCON

Rekuperator ORCON to wysokiej klasy urządzenie służące do odzysku ciepła z wentylacji w budynkach mieszkalnych . Charakteryzuje się wysoka sprawnością odzysku ciepła sięgającą nawet 97 % . W połączeniu z zaawansowaną automatyką urządzenie pozwala na osiągniecie znacznych oszczędności w eksploatacji związanych z wydatkami na ogrzewanie.

System rekuperacji ORCON zapewnia komfort  wewnątrz pomieszczeń przez cały rok . Dodatkowo w okresie lata , dzięki w pełni automatycznemu bypassowi , pozwala na czasowe zaprzestanie odzysku ciepła i doprowadzanie powietrza o temperaturze zewnętrznej bezpośrednio do pomieszczeń. W ten sposób zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się budynków, wychładzając pomieszczenia w okresach nocnych. Dzięki wbudowanemu czujnikowi wilgotności rekuperator ORCON automatycznie zwiększa swoją wydajność w momencie gdy wilgotność wzrośnie np. podczas intensywnego gotowania lub korzystania z łazienki.

 

 

 

Rekuperatory ORCON wyposażone są w :

Rekuperatory ORCON mogą również współpracować z glikolowymi wymiennikami GWC . Użycie GWC pozwala na uzyskanie kolejnych oszczędności , ponieważ  świeże powietrze pobierane z zewnątrz jest wstępnie podgrzane przez ciepło odbierane z gruntu . Temperatura gruntu na głębokości 1,6 -1,8 jest stała bez względu na porę roku i wynosi około 6-8 stopni . W zimie powietrze będzie wstępnie dogrzane zanim dotrze do wymiennika ciepła w rekuperatorze , a w lecie dzięki bypassowi , chłodniejsze powietrze będzie nawiewane bezpośrednio do pomieszczeń.

Opis technologii

Sercem systemu wentylacji z odzyskiem ciepła jest rekuperator ORCON opisany powyżej. Rekuperator może być dostarczony na budowę w etapach , co znacznie ułatwia prace instalatorom oraz inwestorom . Podczas wykonywania instalacji wentylacyjnej na budowę dostarcza się tylko ramę urządzenia , do której instalator podłącza odpowiednie elementy systemu nawiewno-wywiewnego przy użyciu tłumików lub izolowanych flexów elastycznych . Dopiero po zakończeniu tzw. prac brudnych (tynkowanie , malowanie itp.) na budowę może być dostarczony rekuperator ORCON , który mocowany jest bezpośrednio do ramy urządzenia . W ten sposób można uniknąć przypadkowych uszkodzeń , zabrudzeń urządzenia oraz ewentualnej kradzieży z niezamieszkanego miejsca budowy.

orcon-3.jpg

Instalacja wentylacyjna wykonywana jest  z  twardych rur spiro izolowanych termicznie wełna w płaszczu z foli aluminiowej . Alternatywą jest system kanałów wentylacyjnych Uniflex Plus zalewanych w grubości wylewek na poszczególnych kondygnacjach . Pozwala to na swobodne prowadzenie instalacji wentylacyjnej bez potrzeby zabudowy kanałów wentylacyjnych . W obu przypadkach powietrze nawiewane i wywiewane jest z pomieszczę przy użyciu anemostatow (okrągłych kratek wentylacyjnych) . W instalacji  wbudowane są przepustnice regulacyjne , które umożliwiają  dokładną regulacje systemu podczas uruchomienia.

Zastosowanie

System rekuperacji ORCON najczęściej znajduje zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym , szeregowym , w apartamentach oraz obiektach biurowych . Ze względu na wysoką sprawność odzysku ciepła oraz zastosowanie wentylatorów prądu stałego szczególnie polecany jest do budynków pasywnych oraz energooszczędnych.

orcon-2.jpg