1. Tu jesteś:
  2. Dom Modelowy »
  3. Excellent Design

Excellent Design

ExcellentDesign--1.png

Dom Modelowy został wybudowany na podstawie projektu budynku Studia Atrium, którego wnętrza na potrzeby Domu Modelowego zaprojektował Główny Projektant Excellent Design - Magdalena Woźniak. Budowa wraz z aranżacją trwała niespełna cztery miesiące. Sukcesem tak krótkiego terminu było rozpoczęcie prac budowlanych z niemal gotowym projektem aranżacji wnętrz - docelowym rozplanowaniem funkcji: elektryki z elementami „Inteligentnego domu”, klimatyzacji/rekuperacji, dostosowując wszystkie detale do zaprojektowanych mebli, oświetlenia i innych elementów wyposażenia. Niezmiernie ważną rolę, poza w porę przygotowanym projektem wnętrz, odegrała koordynacja wszystkich etapów od budowy po adaptację, właściwa logistyka zamówień, kolejność montaży/prac oraz solidni wykonawcy.

Założenia projektu wnętrz

Idea jaka przyświecała podczas budowania koncepcji projektu to stworzyć wygodny dom dla czteroosobowej rodziny: małżeństwa z kilkuletnią córeczką i nastoletnim synem. Przestronny dom energooszczędny. Funkcjonalny i nowoczesny a zarazem ciepły dom rodzinny. Stonowana, wprost neutralna kolorystyka podstawowych elementów wyposażenia energetycznie rozświetlona barwnymi obrazami to także zabieg celowy dzięki, któremu każdy będzie mógł sobie wyobrazić dodatki w swoich ulubionych kolorach.

 

Funkcje mieszkalne - parter

Parter składa się z dwóch stref mieszkalnych. Strefa dzienna to, począwszy od wiatrołapu, przestronny holu łączący się niemal w open space z salonem. Salon jest także w jednej przestrzeni z jadalnią i kuchnią. W tej części domu jest również toaleta wyposażona w prysznic, kotłownia z pralnią i garaż. Natomiast druga strefa to przestrzeń prywatna - trzy sypialnie i łazienka.

 

ed2.jpgDesign

Ponieważ Dom Modelowy to akcja edukacyjna z góry założono zastosowanie różnorodnych i oryginalnych rozwiązań technologicznych oraz zabiegów designerskich. Głównym dążeniem było wyeksponowanie przestrzeni dlatego skoncentrowano się na rozsądnym zminimalizowaniu podziałów w domu. W tym celu na całym parterze (poza garażem) zastosowano jeden rodzaj podłogi – praktyczne w użytkowaniu płytki ceramiczne imitujące deski orzecha amerykańskiego. Zminimalizowanie podziałów to również spójna kolorystyka. W całym domu dominują dwa kolory: szary i waniliowy. Orzech  i wanilia ocieplają chłodne szarości ścian, tkanin w oknach, wypoczynków, chromowanych dodatków, „betonowej” obudowy kominka i dekoracyjnych tynków z efektem betonu na ścianach. Celem tego zabiegu było także stworzenie zrównoważonego tła do wyeksponowania dekoracyjnych Artefaktów ED-Wall Art i energetycznie barwnych obrazów współczesnych artystów. W salonie i holu główny dominują wielobarwne obrazy Marcina Painty, a do małego holu, na granicy strefy prywatnej, Bolesław Polnar stworzył specjalny cykl grafik. Całą kompozycję części dziennej łączą także sufity podwieszane.

 

ed3.jpgŚwiatło i przestrzeń

Sufity podwieszane odgrywają w projekcie ogromną rolę. Poza ukryciem przewodów, rur od wentylacji/rekuperacji chowają belki konstrukcyjne ale i eksponują wielopoziomowe sceny świetlne. W sufitach podwieszanych zaprojektowane zostały nisze na taśmy ledowe, w kuchni skonstruowano wnęki na lampy wbudowane – celem takich zabiegów było ukrycie źródeł światła a wyeksponowanie jedynie łun świetlnych. Ekspozycja a zarazem połączenie przestrzeni to także zróżnicowanie poziomów oświetlenia. Światła i cienie oraz kolory grają we wnętrzach i aby to spotęgować celowo wybraliśmy ledy i inne energooszczędne źródła światła różnych barw i temperatur łącząc białe - ciepłe z błękitnymi - zimnymi. Dzięki systemowi „inteligentnego domu” dowolnie je konfigurujemy i z łatwością nimi sterujemy - jednym przyciskiem włączając wybraną scenę świetlną budującą oczekiwany nastrój. Niemal w każdym pomieszczeniu zostały zaprojektowane minimum trzy sceny, które można załączać dowolnie w zależności od oczekiwanych efektów. Wielopoziomowe sceny świetlne osiągnięto także stosując lampy sufitowe o różnych długościach, lampy i taśmy ledowe (wkomponowane w nisze w sufitach podwieszanych i w meble) oraz kinkiety.

 

ed4.jpg

Wykończenia i przestrzeń

Punktem wyjścia do kolorystyki wnętrz była obudowa kominka imitującą boniowany beton. Kontynuując nowoczesny design na ściany przy kominku oraz, w celu powiększenia optycznego przestrzeni, na ścianę w holu, wybrano tynk strukturalny z efektem betonu. Salon z jadalnią i kuchnią wiążemy kolorami ścian i dekoracji także optycznie powiększając całość kompozycji. Jadalnię komunikujemy z salonem szarościami tapety artystycznej na podstawie abstrakcyjnej grafiki Izabeli Ołdak łącząc jednocześnie się z kuchnią poprzez ten sam motyw, aczkolwiek w innej kompozycji, na artystycznych panelach z poliwęglanów pełniących funkcję wysłony ścian wzdłuż blatu roboczego. Dla podkreślenia wspólnoty designu Artefakty ED-Wall Art z grafikami pojawiają się także w wiatrołapie jako artystyczne naklejki na lustrzanych frontach szafy i na oknie.

 

 

 

ed5.jpgAranżacja okien

Budowanie nastroju i przestrzeni to także odpowiednia aranżacja okien. Tu celowo zaprezentowano różne sposoby montażu karniszy i szyn oraz ich ekspozycji lub ewentualnego ukrycia w sufitach podwieszanych albo za konstrukcjami z karton-gipsu. Także pod kątem inspiracji pokazano różne sposoby dekoracji okien. Niezmierną rolę odgrywają tu wyjątkowe tkaniny Evy Minge – to one tworzą nastrój pomieszczeń. W salonie, choć niemal koronkowe, te bardzo nowoczesne ażurowe zasłony w stalowej kolorystyce łagodzą surowy ton nadany przez beton. W kuchni roleta rzymska podkreśla wspólny charakter z salonem i łączy się z nim bezpośrednio detalem – poduszką leżącą na sofie - obszytą tą samą tkaniną z rolety dodatkowo powleczoną ażurową tkaniną z zasłon. W każdej sypialni także zaprezentowano różne style aranżacji okien.

 

ed6.jpgStrefa prywatna

W pozostałej części domu, w strefie prywatnej, nadal dbając o wspólny mianownik do całości, zaprojektowano sypialnie dostosowując się do ich użytkowników tak aby każdy z nich czuł się u siebie komfortowo. W pokój kilkuletniej dziewczynki użyto mebli „rosnących” wraz z dzieckiem. Lawendowo-różowe ściany i meble tonuje tu przełamana biel dodatków t.j. dywan, narzuta z jaśkiem i naklejki z łabędziami nad łóżkiem. Tu wkomponowana została delikatna roleta firanowa zaakcentowana różową lamówką i kryształkami. Pokój nastolatka jest natomiast chłodniejszy. Szare ściany, brązowo-beżowe meble, srebrzystą pościel i grafitowe panele w oknie ożywia surrealna tapeta na podstawie obrazu „Dream” Michaela Vincenta Manalo pokazująca świat niczym wprost z gry komputerowej. W oknie wiszą niezwykle oryginalne grafitowe panele przesuwne o różnych długościach. ed7.jpgNatomiast w sypialni małżeńskiej zdecydowanie niezbędny jest romantyzm i ten efekt osiągnęliśmy przede wszystkim dzięki wyjątkowym firanom i zasłonom leniwie opadającym na podłodze oraz eleganckiej pościeli. Wielką szafę/ garderobę ze szklanymi, białymi drzwiami ociepla egzotyczne drewno forniru, w którym również wykonane jest masywne łoże. Tutaj także ogromne znaczenie mają sceny świetne podkreślające atmosferę.

W łazience prywatnej, okienka osłonięto plisowanymi roletami. Tu również warto zwrócić szczególną uwagę na kompozycję płytek w klimacie marmuru cararra z artystyczną szklaną mozaiką i tapetą ED-Wall Art z kolekcji Izabeli Ołdak. Graficzna abstrakcja z tapety płynnie przechodzi na mozaikę tworząc, choć na dwóch różnych nośnikach, jeden wyjątkowy obraz. Szarości ścian, tak jak w całym domu ociepla „orzechowa” podłoga i meble łazienkowe z obudową wanny włącznie.

 

 

ed8.jpgPoddasze

Do wejścia na górę zapraszają swoją nowoczesną konstrukcją z podświetleniami ledowymi, lekkie optycznie, schody. Wszystkie funkcje mieszkalne sprawnie udało się wkomponować na parterze domu dlatego ze względu na przeznaczenie Domu Modelowego i akcję edukacyjną poddasze zagospodarowano na cele dydaktyczno-konferencyjne. Połączono całą przestrzeń, wyodrębniając jedno małe pomieszczenie na serwerownie, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tej strefy. Niezależnie od przeznaczenia tu także znajdziemy inspiracje choćby jasnym parkietem czy celowo dobranymi różnymi oknami i sposobami ich osłonięcia.

Gorąco zapraszamy do odwiedzin Domu Modelowego, galerii zdjęć oraz do udziału w tygodniach tematycznych.

www.ExcellentDesign.pl